piątek, 13 maja 2016

w poszukiwaniu dobrego projektu domu cz.2

W drugiej części cyklu poszukiwawczego przyglądam się projektom domów z użytkowym poddaszem. W naszej strefie klimatycznej ten typ domu jest bodaj najczęściej spotykany. I oczywiście ma mnóstwo zalet, choć zawsze przed ostatecznym wyborem należy zastanowić się czy chcemy biegać po schodach kilka (-naście) razy dziennie i czy na pewno nie będą nam przeszkadzać skosy w pokojach na piętrze. Muszę przyznać, że  mnie do tego typu domu przekonuje właśnie obecność schodów (bo przesiadywać na nich wprost uwielbiam) i możliwość oglądania okolicy (choćby tylko własnego ogródka) z pewnej wysokości (co z poziomu domu parterowego jest niemożliwe).

Jestem fanką prostoty, więc bryła i dach muszą być proste w konstrukcji, nie mam sentymentów do wykuszy czy lukarn. Od rzutów wymagam wygody i funkcjonalności, li i jedynie. Dlatego od razu wpadł mi w oko Projekt domu Gdynia ( mam nadzieję, że nie zadziałała tu  tylko moja słabość do tego portowego miasta). Powierzchnia użytkowa tego domu -168 m2, gwarantuje dużo przestrzeni.

Nowoczesna i minimalistyczna bryła oraz takaż elewacja- to lubię! Szary dach z blachy i nieco jasnego drewna do ocieplenia białej elewacji. Wiata samochodowa i zadaszenie wejścia tworzą spójną całość.

Zdjęcie projektu Gdynia GDD1028
Projekt domu Gdynia zdjęcie: extradom.pl

Od razu wiadomo, że wnętrza będą pełne słońca i pozytywnej energii. Na pewno warto jednak pomyśleć o zacienieniu tarasu (od czytania ze słońcem na kartkach bolą oczy).

Zdjęcie projektu Gdynia GDD1028
Projekt domu Gdynia zdjęcie: extradom.pl

Rzuty- tu niczego nie brakuje!  Wygodny i duży wiatrołap z pomieszczeniem gospodarczym obok. Kuchnia z długimi blatami do pracy i wyspą z kuchenką, swobodna przestrzeń jadalni i salonu (z widokiem na chmury), schody pod którymi na pewno zawiesiłabym hamak. Plusem jest tu też brak korytarzyków, z salonu bezpośrednio wchodzi się do sporej części będącej pracownią/ gabinetem/ biblioteką. Mniej fortunne wydaje mi się wejście do łazienki, ale możliwe, że schody będą niejakim parawanem oddzielającym je od jadalni.


Rzut parteru projektu Gdynia
Projekt domu Gdynia zdjęcie: extradom.pl


Na piętrze- dużo światła zapewniają wysokie okna łączące poziomy, na antresoli przestrzeń rekreacyjna- tu sugerująca spędzanie czasu przed ekranem, ale przecież niekoniecznie. Sypialnia rodziców, połączona z łazienką jest oddzielona od części przeznaczonej dla młodszego pokolenia, które oprócz własnej łazienki ma do dyspozycji również obszerną garderobę.

Rzut poddasza projektu Gdynia
Projekt domu Gdynia zdjęcie: extradom.pl

Doprawdy- w całości perfekcja! Szczególnie, że ten projekt powstał w zgodzie z zasadami budownictwa energooszczędnego. Zdecydowanie chętnie zamieszkałabym w tej Gdyni.

3 komentarze:

  1. Dom perfekcyjny. Niczego tutaj nie brakuje na pierwszy rzut oka. Dobry projekt.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przytulny domek. Projekt jak najbardziej na plus :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Cudowne wnętrze. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Jest to w stu procentach mój styl. Pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń